امروز دوشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ ساعت ۲:۳۳
خانه / اخبار ورزشی ایران و جهان / شکست آل خلیفه و آزادی العریبی

شکست آل خلیفه و آزادی العریبی

به گزارش ایرنا، این بازیکن در سال ۲۰۱۲ میلادی به اتهام حمایت از تظاهرات مردم بحرین توسط نظامیان آل خلیفه دستگیر و مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفت.
بحرین از ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ ( ۲۵ بهمن ۱۳۹۰) صحنه انقلاب مردمی ضد رژیم آل خلیفه شد و مردم این کشور خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن دولتی منتخب و آزادی زندانیان سیاسی کشورشان شدند.
از آن زمان تاکنون نا آرامی‌ های بحرین دهها کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشته و رژیم آل خلیفه صدها نفر از شهروندان این کشور را سلب تابعیت کرده است.
گروه ‌های مدافع حقوق بشر بارها رژیم آل خلیفه را به خاطر سرکوب مخالفان محکوم و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده‌ اند.
العریبی فوتبالیست بحرینی که در جریان ناآرامی ها در این کشور به اتهام های بی اساس از جمله به آتش کشیدن یک ایستگاه پلیس از سوی نظامیان آل خلیفه به شدت مورد شکنجه قرار گرفته است، در ماه می سال ۲۰۱۵ میلادی از بحرین خارج شد و در نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی از سوی استرالیا به عنوان پناهجو مورد پذیرش قرار گرفت و پس از آن به تیم پاسکو والی ملبورن پیوست.
پس از آن این بازیکن توسط دادگاهی در بحرین، به طور غیابی به اتهام تخریب یک اداره پلیس در این کشور محکوم شد. محکومیتی که او می گوید در زمان وقوع جرم منتسب به وی، در خارج از کشور در یک مسابقه شرکت داشته است.
العریبی نوامبر گذشته در حالی که به همراه همسرش از استرالیا به تایلند سفر کرده بود، بنا به درخواست حکومت بحرین در بانکوک دستگیر شد.
دادگاه بانکوک در آخرین جلسه دادخواهی، دستور به ادامه حبس این بازیکن تا دو ماه دیگر در تایلند داد.
اما فشار نهادهای بین المللی از جمله فدراسیون بین المللی فوتبال ( فیفا )، اتحادیه بازیکنان حرفه ای فوتبال و فدراسیون فوتبال استرالیا و دولت این کشور موجب شد تا مسئولان دستگاه قضایی تایلند از تصمیم خود مبنی بر ادامه بازداشت و تحویل این بازیکن به دولت بحرین عقب نشینی؛ و زمینه بازگشت وی به استرالیا را فراهم کنند.
بسیاری از رسانه های عربی از جمله پایگاه اطلاع رسانی الخلیج اون لاین، آزادی العریبی را پیروزی این بازیکن و شکست آل خلیفه ارزیابی کرده اند.
در همین حال، وزارت امور خارجه بحرین با صدور بیانیه ای نسبت به آزادی حکیم العریبی بازیکن بحرینی تیم پاسکو ویل سیدنی توسط دستگاه قضایی تایلند واکنش نشان داد.
خبرگزاری رسمی بحرین ( بنا ) روز دوشنبه گزارش داد که وزارت امور خارجه این کشور با صدور بیانیه ای اعلام کرد: به رغم توقف اجرائات قانونی علیه ‘ محمد علی حکیم العریبی ‘ در تایلند، حکم صادر شده توسط دادگاه بحرین به قوت خود باقی است.
وزارت امور خارجه بحرین اضافه کرد: حق العریبی است که برای حکم صادر شده توسط دادگاه بحرین به کمیته عالی تجدید نظر، درخواست تجدید نظر بدهد و حق دولت بحرین برای اتخاذ تدابیر قانونی علیه العریبی محفوظ است.
۲۰۹۳

انتهای پیام /*


لینک منبع خبر

در تلگرام نیز همراه ما باشید

درباره‌ی مرتضی مکتبی

مرتضی مکتبی
کارشناس تربیت بدنی و مربی ورزشی فعال در رشته های آمادگی جسمانی و بدنسازی

همچنین ببینید

گلادباخ در فرانکفورت از شکست گریخت

خبرگزاری فارس-۱۹ دقیقه پیش لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید