×

پیام

Failed loading XML...

بیماری قلبی و راه حل های ورزشی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
بیماری قلبی و راه حل های ورزشی

با یک برنامه تمرینی منظم میتوان بیماری قلبی و خطر احتمالی ابتلا به آن را معکوس کرد

مطالب ارسالی جدید
حرکات اصلاحی ناهنجاری کف پای صاف flat foot
تمرینات بانوان و حقایق سرد اما واقعی !
عضله سازی با ده فرمان تغذیه
ترک سیگار با راهکار های ورزشی
مهمترین اتفاقاتی که بعد از ترک ورزش می‌ افتد
۶ کاری که می‌توانید بین ست ها انجام دهید
مهمترین مکمل های ویژه سلامتی و ایمنی بدن

اگر افراد میانسال از هم اکنون شروع به فعالیت ورزشی نمایند می توانند با یک برنامه 2 ساله هوازی با شدت متوسط و شدید، میزان ابتلا به نارسایی قلبی خود را کاهش دهند. این نتیجه گیری از یک مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه تگزاس در جنوب غربی دالاس به رهبری مجله گردش خون انجام شده ، که در آن  نقشه ورزش را در چگونگی کاهش پیری قلب نشان داده.

 

با اینحال متخصصین قلب و عروق تاکید می‌کنند که تمرین باید حداقل ۴ تا ۵ بار در هفته انجام شود. این تیم در یک مطالعه قبلی نشان داده است که تمرین برای مدت ۲ تا ۳ بار در هفته به منظور محافظت در برابر نارسایی قلبی کافی نیست. استاد بنجامین دیوید لوین  استاد پزشکی داخلی در دانشگاه تگزاس جنوبی توضیح می دهند که این مطالعات توسط تیم ما در ۵ سال گذشته انجام شده، به گفته او این دوز از ورزش پیشنهاد من برای زندگی می باشد! او از مردم می خواهد تمرین کردن را به عنوان بخشی از بهداشت شخصی خود مانند دوش گرفتن و مسواک زدن انجام دهند.

 

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی یک بیماری جدی است که در آن سلول های بدن به علت ضعیف بودن عضلات قلب از اکسیژن و مواد غذایی کمی برخوردار می شوند. این عامل منجر به علائمی مانند خستگی ، تنگی نفس ، سرفه و مشکلاتی در انجام امور روزمره مانند بالا رفتن از پله ، پیاده روی و انجام خریدهای شخصی می‌شود. سکته قلبی می‌تواند پنهان(از قبل در حال پیشرفت) يا ناگهانی باشد. علی رغم اینکه سکته می‌تواند در جوانان هم دیده شود ولی یکی از رایج ترین دلایلی که افراد بالای 65 سال به بیمارستان میروند، سکته است. محاسبات انجام شده در 2016 نشان می‌دهد که 5.7 میلیون نفر در آمریکا با ناراحتی های قلبی زندگی می کنند و تنها نصف این تعداد بیشتر از 5 سال بعد از تشخیص عمر می کنند.

 

کسر تخلیه یا اجکشن فراکشن

به طور کلی قلب دارای ۴ بخش میباشد که خون را به طور منظم پمپاژ می نمایند. دو دریچه در بالا و دو دریچه در پایین قرار دارد که به دریچه های بالایی دهلیز و به دریچه های پایینی بطن میگویند.

خون بدون اکسیژن و دارای مواد زائد از کل بدن جمع آوری می‌شود و به دهلیز راست و سپس از طریق بطن راست  به سمت ریه ها و کلیه ها پمپاژ میشود. در این قسمت ریه ها با اضافه کردن اکسیژن به خون آن را غنی می کنند و کلیه ها با پاکسازی مواد زائد از خون را به سمت قلب باز می گردانند و پس از آن وارد دهلیز چپ و سپس بطن چپ میشود و مجدداً  به سمت اندامها پمپاژ می شود.

یکی از اقداماتی که برای تشخیص نارسایی قلب انجام میشود کسر تخلیه ( اجکشن فراکشن ) می باشد و در آن مقدار خونی که از بطن چپ پمپاژ می‌شود را مورد بررسی قرار می دهند. کسر تخلیه طبیعی در محدوده ۵۰ - ۷۰ درصد از کل حجم خون داخل بدن می باشد. این بدان معناست که هر بار قلب می‌زند ۵۰ تا ۷۰ درصد از حجم کل خون از بطن چپ پمپ میشود.

کسر تخلیه یا اجکشن فراکشن ۴۰ درصد یا کمتر ممکن است شواهدی از نارسایی قلبی و ۴۱ - ۴۹ درصد ضعف عضلات قلبی باشد. عوامل دیگری از جمله حمله قلبی نیز می تواند باعث کاهش کسر تخلیه شود. با این وجود حتی زمانی که تخلیه قلب شما طبیعی باشد نیز ممکن است شما نارسایی قلبی داشته باشید.

محققان در تحقیق های شان به این نتیجه رسیده اند که ناراحتی های قلبی همیشه مقدم بر فقدان توان عضلانی عضلات قلب است. این سختیه قلبی را بیشتر میکند به طور کلی این موضوع با تناسب اندام ضعیفی در میانسالی ارتباط دارد.

 

عضلات قلب سخت شده

در تحقیقاتی مقدم بر این تحقیق، قلب شناسان از دانشگاه جنوب غربی تگزاس به این نتیجه رسیده اند افراد میانسالی که تمرین نمی کنند و تناسب اندام خوبی هم ندارند اغلب بطن چپ کوچک تر و سخت تری دارند که خون را به خوبی پمپاژ نمی کند. در مقابل محققان دریافتند این مورد در ورزشکاران که تناسب اندام خوبی دارند و یا کسانی که ورزشکار نیستند و فقط ۴ یا ۵ روز در هفته ورزش سبک انجام میدهند مشاهده نمی‌شود.این افراد قلب بسیار بزرگ و توان عضلانی خوبی دارند.

پروفسور لوین در تحقیقی دیگر به این نتیجه رسید که در افراد جوان تمرینات هوازی و ایروبیک باعث افزایش قدرت عضلات قلبی می شود ولی این ارتقاء و تغییر در افرادی که ۶۵ سال و بالاتر دارند زیاد دیده نمی شود. بنابراین در تحقیقات جدید هدف ما این بود که راه حلی برای افراد بالای ۶۵ سال پیدا کنیم تا توان عضلانی آنها با تمرینات هوازی ارتقا دهیم. بنابراین تیم تحقیقاتی پروفسور لوین ۵۳ نفر شرکت کننده که بین ۴۵ تا ۶۴ سال سن داشتن را انتخاب کردند.این افراد سالم بودند، اما ساکن بودند یعنی تمرین ورزشی خاصی نداشتند. این افراد تمام مدت روز نشسته بودند و تمرین ورزشی انجام نمی‌دادند.

برنامه ای با شدت بالا طراحی گردید! محققین شرکت کنندگان را در دو گروه تمرین و کنترل تقسیم کردند. در این دو گروه شرکت کنندگان دو سال تمرین انجام دادند و از آنها تستهای قلبی متفاوتی به عمل آمد. گروه کنترل ۲ سال تمرین مداوم داشتند. این گروه بیشتر تمریناتی از قبیل یوگا و تمریناتی جهت کاهش وزن به مدت سه روز در هفته انجام می‌دادند. گروه تمرین؛ تمریناتی شدید و سنگین تر نسبت به گروه کنترل را انجام می‌دادند.آنها نیز همانند گروه کنترل به مدت ۲ سال تمرینات مداوم را انجام دادند، منتها تمرینات آنها بیشتر شامل هوازی و تمرینات ایروبیک به مدت ۴ تا ۵ روز در هفته انجام می دادند. تمرینات مداوم به این صورت بود که در آن ضربان قلب مشاهده می گردید و شامل 4 ست از تمرینات ۴ دقیقه ای بود که با ضربان قلبی معادل ۹۵ درصد از حداکثر ضربان قلب افراد انجام میشد و پس از آن به مدت ۳ دقیقه استراحت فعال با ضربان قلب ۶۰ - ۷۵ را انجام می دادند. از نظر محققین تمرینات پر فشار با ضربان قلب بالا تمریناتی است که ، شرکت کننده بتوانند آن را به مدت ۴ دقیقه و با حداکثر شدت ممکن انجام دهد.

در انتهای تحقیقات نتایج نشان داد که گروه تمرین به اندام بهتری دست یافتند. این گروه مقدار انرژی مصرفی در زمان تمرینات را افزایش دادند. همچنین مقدار اکسیژن مصرفی بدن شان تا ۱۸ درصد افزایش پیدا کرده بود و سختی عضلات قلبی آنها نیز به شدت کاهش پیدا کرده بود. ولی در گروه کنترل این اتفاقات رخ نداد!

محققین به این نتیجه رسیدند که تمرین به مدت 2 تا 3 بار در هفته مقدار کافی برای مقابله با تاثیرات سن و محافظت از قلب در برابر آن نیست. اما پروفسور لوین اضافه کرد که تمرینات مداوم و مستمر ۴ تا ۵ بار در هفته روشی تاثیر گذار جهت جلوگیری از افزایش عمر قلب یا پیری قلب در ورزشکاران حرفه ای میباشد.

 

۴ - ۵ روز ورزش کنید تا سالم بمانید!

به گفته پروفسور لوین زمان مناسب برای شروع ورزش در میانسالی می باشد، زمانی که قلب همچنان منعطف استب. او به مردم عادی توصیه می کنند چهار تا پنج روز در هفته تمرینات مستمر داشته باشند و این را به عنوان هدفی برای خود قرار دهند تا سلامت خودرو تامین نمایند. او پیشنهاد می کنند تمریناتی مشابه با تمریناتی که به گروه تمرین در آزمایش بالا داده شد را انجام دهند. او پیشنهاد می کند برنامه ورزشی افراد شامل:

  • یک جلسه 1 ساعت دوچرخه سواری، راه رفتن، تنیس یا رقص ایروبیک باشد.
  • یک جلسه تمرینات هوازی اینتروال شدید شامل ۴ ست فعالیت و بین هر ست استراحت فعال ( چهار در چهار ).
  • یک جلسه در هفته تمرینات قدرتی.
  • دو جلسه تمرینات سبک ورزشی مانند دویدن فارتلک یا دویدن در طبیعت.

از آن جهت که این تحقیقات بر روی افراد سفید پوست انجام شده، ممکن است نتایج آن بر روی دیگر افراد، دیگر نژادها یا دیگر ریشه های جامعه درست نباشد!

راز داشتن قلبی سالم تر در میانسالی، تمریناتی به جا و به اندازه است.

 

مطالب ارسالی جدید
حرکات اصلاحی ناهنجاری کف پای صاف flat foot
تمرینات بانوان و حقایق سرد اما واقعی !
عضله سازی با ده فرمان تغذیه
ترک سیگار با راهکار های ورزشی
مهمترین اتفاقاتی که بعد از ترک ورزش می‌ افتد
۶ کاری که می‌توانید بین ست ها انجام دهید
مهمترین مکمل های ویژه سلامتی و ایمنی بدن

منبع : https://www.medicalnewstoday.com

ترجمه : تیم ترجمه گروه ورزشی ادمان


ورود به سایت

 

خوش آمدید

سلامتی همان چیزی است که همه ما می خواهیم  . تنها زمانی که  سالم هستیم می توانیم از تمام چیزهای خوبی که در اطراف ما اتفاق می افتد لذت ببریم .